Plugins - - en to fr translation catalogue (657 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Planner helps you plan and publish content inside WordPress. Features include a content calendar, kanban board, and notifications.
fr: PublishPress Planner vous aide à planifier et publier du contenu dans WordPress. Les fonctionnalités incluent un calendrier des contenus, tableau de bord Kanban et notifications.

en: Published
fr: Publié

en: Draft
fr: Brouillon

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Private
fr: Privé

en: Pending Review
fr: En attente de validation

en: Trash
fr: Corbeille

en: Roles
fr: Rôles

en: Role
fr: Rôle

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Users
fr: Comptes

en: Equals (=)
fr: Égal à (=)

en: Does not equal (!=)
fr: N’est pas égal (!=)

en: Greater than (>)
fr: Supérieur à (>)

en: Greater than or equals (>=)
fr: Supérieur ou égal à (>=)

en: Less than (<)
fr: Inférieur à (<)

en: Less than or equals (<=)
fr: Inférieur ou égal à (<=)

en: Like/Contains
fr: Est égal à/contient

en: Not Like
fr: Ne contient pas

en: Not Exists/Empty
fr: N’existe pas/vide

en: Select %s
fr: Sélectionner %s

en: Revision Status
fr: État de la révision

en: Post Status
fr: État de la publication

en: (no title)
fr: (sans titre)

en: Undefined error found
fr: Erreur indéfinie trouvée

en: Invalid nonce
fr: Nonce invalide

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: You're using PublishPress Planner Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
fr: Vous utilisez la version gratuite de PublishPress Planner. La version Pro offre plus de fonctionnalités et de pris en charge. %sPasser à la version Pro%s

en: Upgrade to Pro
fr: Passer à la version Pro

en: Upgrade to PublishPress Planner Pro
fr: Passez à PublishPress Planner Pro

en: Enhance the power of PublishPress Planner with the Pro version:
fr: Améliorez la puissance de PublishPress Planner avec la vérsion Pro :

en: PublishPress Revisions integration
fr: Intégration de PublishPress Revisions

en: Slack integration for notifications
fr: Intégration de Slack pour les notifications

en: Send reminder notifications
fr: Envoyer des notifications de rappel

en: Use post meta in notifications
fr: Utiliser le méta de la publication dans les notifications

en: Modals so you can edit posts without changing screen
fr: Fenêtres modales pour vous permettre de modifier les publications sans modifier l’écran

en: Integration with SEO plugins
fr: Integration avec les extensions SEO

en: Remove PublishPress ads and branding
fr: Retirez les publicités et l’image de marque de PublishPress

en: Fast, professional support
fr: Un support rapide et professionnel

en: Need PublishPress Planner Support?
fr: Besoin du support de PublishPress Planner ?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
fr: Si vous avez besoin d’aide ou si vous avez une nouvelle demande de fonctionnalité, faites-le nous savoir.

en: Request Support
fr: Demande de support

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
fr: Une documentation détaillée est également disponible sur le site de l’extension.

en: View Knowledge Base
fr: Voir la base de connaissances

en: When to notify?
fr: Quand faut-il notifier ?

en: Filter the content?
fr: Filtrer le contenu ?

en: Who to notify?
fr: Qui doit être prévenu ?

en: Notification workflow updated.
fr: Notification du flux de travail mise à jour.

en: Notification workflow published.
fr: Notification du flux de travail publiée.

en: Notification workflow saved.
fr: Notification du flux de travail enregistrée.

en: Notification workflow submitted.
fr: Notification du flux de travail envoyée.

en: Notification workflow scheduled for: %s.
fr: Notification du flux de travail planifiée pour : %s.

en: Notification workflow draft updated.
fr: Brouillon de notification du flux de travail mis à jour.

en: %s notification workflow updated. | %s notification workflows updated.
fr[0]: %s notification du flux de travail a été mise à jour.
fr[1]: %s notifications du flux de travail ont été mises à jour.

en: 1 notification workflow not updated, somebody is editing it.
fr: 1 notification du flux de travail n’a pas été mise à jour, quelqu’un est en train de la modifier.

en: %s notification workflow not updated, somebody is editing it. | %s notification workflows not updated, somebody is editing them.
fr[0]: %s notification du flux de travail n’a pas été mise à jour, quelqu’un est en train de la modifier.
fr[1]: %s notifications du flux de travail n’ont pas été mise à jour, quelqu’un est en train de les modifier.

en: %s notification workflow permanently deleted. | %s notification workflows permanently deleted.
fr[0]: %s notification du flux de travail a été supprimée definitivement.
fr[1]: %s notifications du flux de travail ont été supprimées definitivement.

en: %s notification workflow moved to the Trash. | %s notification workflows moved to the Trash.
fr[0]: %s notification du flux de travail a été mise à la corbeille.
fr[1]: %s notifications du flux de travail ont été mises à la corbeille.

en: %s notification workflow restored from the Trash. | %s notification workflows restored from the Trash.
fr[0]: %s notification du flux de travail a été restaurée depuis la corbeille.
fr[1]: %s notifications du flux de travail ont été restaurées depuis la corbeille.

en: Please select at least one event
fr: Veuillez sélectionner au moins un événement

en: Not filtered
fr: Non filtré

en: Excerpt View
fr: Vue en résumé

en: Title
fr: Titre

en: You don't have any notifications
fr: Vous n’avez aucune notification

en: No workflows found.
fr: Aucun flux de notification trouvé.

en: Skip current user
fr: Passer l’utilisateur/utilisatrice actuel

en: Skip notifications for the user who triggered the action
fr: Passer les notifications pour l’utilisateur/utilisatrice qui a déclenché l’action

en: Email
fr: E-mail

en: Content
fr: Contenu

en: Subject
fr: Objet

en: Body
fr: Corps

en: When an editorial comment is added
fr: Quand un commentaire éditorial est ajouté

en: Comment: %s (%d)
fr: Commentaire : %s (%d)

en: When the status is changed
fr: Lorsque le statut est modifié

en: Previous status
fr: Statut précédent

en: New status
fr: Nouvel état

en: - any status -
fr: - tout statut -

en: New
fr: Nouveau

en: Auto-draft
fr: Brouillon automatique

en: When the content is moved to a new status
fr: Lorsque le contenu est déplacé vers un nouveau statut

en: Old post status: %s
fr: Vieux état de la publication : %s

en: New post status: %s
fr: Nouveau état de la publication : %s

en: When taxonomy is updated
fr: Lorsque la taxonomie est mise à jour

en: When the content is updated
fr: Lorsque le contenu a été mis à jour

en: Category | Categories
fr[0]: Catégorie
fr[1]: Catégories

en: Categories
fr: Catégories

en: Post Types
fr: Types d’article

en: Terms
fr: Termes

en: Post type
fr: Type d’article

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Authors of the content
fr: Auteurs du contenu

en: Authors
fr: Auteurs

en: Users who selected "Notify me" for the content
fr: Les utilisateurs/utilisatrices qui ont sélectionné « Me notifier » pour le contenu

en: role:%s
fr: rôle : %s

en: group %d: %s
fr: groupe %d : %s

en: user
fr: compte

en: email
fr: e-mail

en: "Notify me"
fr: « Me notifier »

en: Permission Groups
fr: Groupes de droits

en: %d Group | %d Groups
fr[0]: %d groupe
fr[1]: %d groupes

en: Authors of the parent page
fr: Auteurs/autrices de la page parente

en: Parent Page Authors
fr: Auteurs/autrices de page parente

en: Author of the revision
fr: Auteur/autrice de la révision

en: Revision Author
fr: Auteur/autrice de la révision

en: %d Role | %d Roles
fr[0]: Rôle %d
fr[1]: Rôles %d

en: Site Administrator
fr: Administrateur/administratrice du site

en: %d User | %d Users
fr[0]: %d utilisateur/utilisatrice
fr[1]: %d utilisateurs/utilisatrices

en: Async Notifications
fr: Notifications asynchrones

en: Event: %s, Workflow ID: %s, Post ID: %s, User ID: %s
fr: Événement : %s, ID du flux de travail : %s, ID de la publication : %s, ID utilisateur/utilisatrice : %s

en: Content Calendar
fr: Calendrier des contenus

en: Post date updated.
fr: Date de la publication mis à jour.

en: Post status updated.
fr: L’état de la publication mis à jour.

en: There was an error updating the post. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour de la publication. Veuillez réessayer.

en: Updating the post date dynamically doesn't work for published content. Please <a href='%s'>edit the post</a>.
fr: La mise à jour dynamique de la date de publication ne fonctionne pas pour le contenu publié. Veuillez <a href='%s'>modifier la publication</a>.

en: iCal secret key regenerated. Please inform all users they will need to resubscribe.
fr: Clé secrète iCal régénérée. Veuillez informer tous les utilisateurs/utilisatrices qu’ils devront se réinscrire.

en: Overview
fr: Aperçu

en: <p>The calendar is a convenient week-by-week or month-by-month view into your content. Quickly see which stories are on track to being published on time, and which will need extra effort.</p>
fr: <p>Le calendrier est une vue pratique de votre contenu, semaine par semaine ou mois par mois. Vous pouvez voir rapidement quelles histoires sont sur la bonne voie pour être publiées à temps, et celles qui nécessitent un effort supplémentaire.</p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Calendar Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
fr: <p><strong>Pour plus d’informations : </strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/calendar/">Documentation du calendrier </a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress sur Github</a></p>

en: Weeks
fr: Semaines

en: Start Date
fr: Date de début

en: Me Mode
fr: Mode Me

en: Show Revision
fr: Afficher la révision

en: Search
fr: Rechercher

en: Filter updated successfully.
fr: Le filtre a bien été mis à jour.

en: Filter reset successfully.
fr: Le filtre a bien été réinitialisé.

en: Status
fr: Statut

en: Author | Authors
fr[0]: Auteur/autrice
fr[1]: Auteurs/autrices

en: Post Type
fr: Type de publication

en: Post moved to the trash. | %d posts moved to the trash.
fr[0]: Publication mise à la corbeille.
fr[1]: %d publications mises à la corbeille.

en: Undo
fr: Annuler

en: Post restored from the Trash. | %d posts restored from the Trash.
fr[0]: Publication restaurée depuis la corbeille.
fr[1]: %d publications restaurées depuis la corbeille.

en: Initializing the calendar. Please wait...
fr: Initialisation du calendrier. Veuillez patienter…

en: It seems like it is taking too long. Please, try reloading the page again and check the browser console looking for errors.
fr: Il semble que cela prenne trop de temps. Essayez de recharger la page et vérifiez la console du navigateur à la recherche d’erreurs.

en: The selected user doesn't have enough permissions to be set as the post author.
fr: L’utilisateur/utilisatrice sélectionné n’a pas les droits pour être défini comme l’auteur/autrice de la publication.

en: Post types to show
fr: Types de messages à afficher

en: Show today's date in the first row
fr: Afficher la date du jour dans la première ligne

en: Enable subscriptions in iCal or Google Calendar
fr: Activez les abonnements à iCal ou Calendrier Google

en: Allow public access to subscriptions in iCal or Google Calendar
fr: Autoriser l’accès public aux abonnements à iCal ou Calendrier Google

en: Statuses to display publish time
fr: États à afficher l’heure de publication

en: Posts publish time format
fr: Format de l’heure de publication des publications

en: Default publish time for items created in the calendar
fr: Heure de publication par défaut pour les éléments créés dans le calendrier

en: Field used for sorting the calendar items in a day cell
fr: Champ utilisé pour trier les éléments du calendrier dans une cellule journalière

en: Max visible posts per date
fr: Nombre maximum de publications visibles par date

en: Always show complete post titles
fr: Toujours afficher les titres complets des publications

en: At least one post type must be selected
fr: Au moins un type de publication doit être sélectionné

en: edit
fr: modifier

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions Pro%s.
fr: Pour l’intégration des révisions dans le calendrier des contenus, la vue d’ensemble et le tableau des contenus, veuillez mettre à jour %sPublishPress Revisions Pro%s.

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Revisions%s.
fr: Pour l’intégration des révisions dans le calendrier des contenus, la vue d’ensemble et le tableau des contenus, veuillez mettre à jour %sPublishPress Revisions%s.

en: To refine your workflow with custom Post Statuses, install the %sPublishPress Statuses%s plugin.
fr: Pour perfectionner votre flux de travail avec des états personnalisés des publications, installer l’extension %sPublishPress Statuses%s.

en: For custom Revision Statuses, upgrade to %sPublishPress Statuses Pro%s.
fr: Pour des états de révision personnalisés, mettre à niveau vers %sPublishPress Statuses Pro%s.

en: Publishing Time
fr: Heure de la publication

en: All posts
fr: Toutes les publications

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Regenerate calendar feed secret
fr: Régénérer le secret du flux du calendrier

en: Invalid input
fr: Entrée invalide

en: Post not found
fr: Publication non trouvée

en: No enough permissions
fr: Aucun droit suffisant

en: Invalid date
fr: Date invalide

en: Publish Time
fr: Heure de publication

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Publish on
fr: Publiér le

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Loading item...
fr: Chargement de l’élément…

en: Click to add
fr: Cliquez pour ajouter

en: Moving the item...
fr: Déplacement de l’élément…

en: Hide the %s last items
fr: Masquer les %s derniers éléments

en: Show %s more
fr: Afficher %s de plus

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Close
fr: Fermer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Saving...
fr: Enregistrement…

en: Save and edit
fr: Enregistrer et modifier

en: Add content for %s
fr: Ajouter le contenu pour %s

en: Post type not found
fr: Type de publication non trouvé

en: Post type:
fr: Type de publication :

en: Please, wait! Loading the form fields...
fr: S’il vous plaît, attendez ! Chargement des champs du formulaire…

en: Sun
fr: Dim

en: Mon
fr: Lun

en: Tue
fr: Mar

en: Wed
fr: Mer

en: Thu
fr: Jeu

en: Fri
fr: Ven

en: Sat
fr: Sam

en: Feb
fr: Fév

en: Apr
fr: Avr

en: May
fr: Mai

en: Jun
fr: Jui

en: Jul
fr: Jui

en: Aug
fr: Aoû

en: Dec
fr: Déc

en: All statuses
fr: Tous les états

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: All tags
fr: Toutes les étiquettes

en: All authors
fr: Tous les auteurs/autrices

en: All types
fr: Tous les types

en: %d week | %d weeks
fr[0]: %d semaine
fr[1]: %d semaines

en: %d weeks
fr: %d semaines

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: No terms
fr: Aucun terme

en: Post Date
fr: Date de la publication

en: Edit
fr: Modifier

en: Preview
fr: Aperçu

en: View
fr: Voir

en: Previous Post
fr: Publication précédente

en: Next Post
fr: Publication suivante

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Taxonomy not set.
fr: La taxonomie n’est pas définie.

en: No date supplied.
fr: Aucune date fournie.

en: The selected post type is not enabled for the calendar.
fr: Le type de publication sélectionné n’est pas activé pour le calendrier.

en: Invalid Status supplied.
fr: État invalide fourni.

en: Invalid Publish Date supplied.
fr: Date de publication invalide fournie.

en: Post created successfully
fr: La publication a bien été créée

en: Post could not be created
fr: La publication n’a pas pu être créée

en: (Hide all)
fr: (Masquer tous)

en: All %s
fr: Toutes les %s

en: All post types
fr: Tous les types de publication

en: Search box
fr: Boîte de recherche

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select option...
fr: Sélectionner une option…

en: to
fr: à

en: Checked
fr: Sélectionné

en: All status
fr: Tous les états

en: Passed
fr: Succès

en: Failed
fr: Échec

en: Customize Filters
fr: Personnaliser les filtres

en: Period
fr: Période

en: %1s weeks
fr: %1s semaines

en: Reset Filters
fr: Réinitialiser les filtres

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Enable Filters
fr: Activer les filtres

en: Reorder Filters
fr: Réorganiser les filtres

en: Enable or Disable Content calendar filter.
fr: Activer ou désactiver le filtre du calendrier des contenus.

en: Add New
fr: Ajouter

en: Filter Title
fr: Titre du filtre

en: Search Metakey
fr: Rechercher clé de méta

en: Add Filter
fr: Ajouter un filtre

en: Drag to change enabled filters order.
fr: Glisser pour modifier l’ordre des filtres activés.

en: Apply Changes
fr: Appliquer les modifications

en: Tag | Tags
fr[0]: Étiquette
fr[1]: Étiquettes

en: Custom filters
fr: Filtres personnalisés

en: Click the "Add New" button to create new filters.
fr: Cliquer sur le bouton « Ajouter » pour créer de nouveaux filtres.

en: Inbuilt filters
fr: Filtres natifs

en: Editorial Fields
fr: Champs éditoriaux

en: You do not have any editorial fields enabled
fr: Vous n’avez aucun champ éditorial activé

en: You do not have any public taxonomies
fr: Vous n’avez aucune taxonomie publique

en: Subscribe in iCal or Google Calendar
fr: Cliquez ici pour vous abonner à iCal ou Google Agenda

en: Start date
fr: Date de début

en: Current week
fr: Semaine courante

en: One month ago
fr: Il y a un mois

en: Two months ago
fr: Il y a deux mois

en: Three months ago
fr: Il y a trois mois

en: Four months ago
fr: Il y a quatre mois

en: Five months ago
fr: Il y a cinq mois

en: Six months ago
fr: Il y a six mois

en: End date
fr: Date de fin

en: One week
fr: Une Semaine

en: Two weeks
fr: Deux semaines

en: Three weeks
fr: Trois semaines

en: Four weeks
fr: Quatre semaines

en: Months
fr: Mois

en: One month
fr: Un mois

en: Two months
fr: Deux mois

en: Three months
fr: Trois mois

en: Four months
fr: Quatre mois

en: Five months
fr: Cinq mois

en: Six months
fr: Six mois

en: Seven months
fr: Sept mois

en: Eight months
fr: Huit mois

en: Nine months
fr: Neuf mois

en: Ten months
fr: Dix mois

en: Eleven months
fr: Onze mois

en: Twelve months
fr: Douze mois

en: Download .ics file
fr: Téléchargez le fichier .ics

en: Copy to the clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Click here to subscribe in iCal or Google Calendar
fr: Cliquez ici pour vous abonner à iCal ou Calendrier Google

en: Content Board
fr: Tableau des contenus

en: Custom Items
fr: Éléments personnalisés

en: Click the "Add New" button to create new card data.
fr: Cliquer sur le bouton « Ajouter » pour créer de nouvelles données de carte.

en: Inbuilt Card Data
fr: Données natives de la carte

en: An error occured
fr: Une erreur s’est produite

en: Error validating nonce. Please reload this page and try again.
fr: Erreur de validation du nonce. Veuillez recharger cette page et réessayer.

en: Invalid form request.
fr: Demande de formulaire invalide.

en: Move posts here to change their status
fr: Déplacer les publications ici pour changer leur état

en: You do not have permission to move post to this status
fr: Vous n’avez pas les droits pour déplacer la publication à cet état

en: Days
fr: Jours

en: Years
fr: Années

en: Default Date
fr: Date par défaut

en: This is the default publish date from today for posts moving to the Scheduled status.
fr: Ceci est la date de publication par défaut à partir d’aujourd’hui pour les publications qui passent à l’état « Planifié ».

en: Only editable posts will be moveable.
fr: Uniquement les publications modifiables peuvent être déplacées.

en: Edit this post
fr: Editer cette fiche entreprise

en: Move this item to the Trash
fr: Mettre cet article à la corbeille

en: View &#8220;%s&#8221;
fr: Voir &#8220;%s&#8221;

en: Preview &#8220;%s&#8221;
fr: Prévisualiser &#8220;%s&#8221;

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: There are no posts in the range or filter specified.
fr: Il n’y a aucune publication dans l’intervalle ou le filtre spécifié.

en: None
fr: Aucun

en: Error fetching post data.
fr: Erreur dans la récupération des données de la publication.

en: You do not have permission to edit selected post.
fr: Vous n’avez pas les droits pour modifier la publication sélectionnée.

en: You do not have permission to move post to selected post status.
fr: Vous n’avez pas les droits pour déplacer la publication à l’état de publication sélectionné.

en: Changes saved!
fr: Modifications enregistrées !

en: Card Data updated successfully.
fr: Les données de la carte ont bien été mises à jour.

en: Settings updated successfully.
fr: Les réglages on bien été mis à jour.

en: %s created successfully. <a href="%s" target="_blank">Edit %s</a>
fr: %s a bien été créée. <a href="%s" target="_blank">Modifier %s</a>

en: %s could not be created
fr: %s n’a pas pu être créée

en: You do not have permission to add new %s
fr: Vous n’avez pas les droits pour ajouter %s

en: Post types to show:
fr: Types de publications à afficher :

en: Customize Card Data
fr: Personnaliser les données de la carte

en: Print
fr: Imprimer

en: Maximum number of posts to display
fr: Nombre maximum de publications à afficher

en: New Post
fr: Nouvelle publication

en: Enable or Disable
fr: Activer ou désactiver

en: Reorder
fr: Réorganiser

en: Enable or Disable Content Board Card Data.
fr: Activer ou désactiver les données de la carte du « Tableau des contenus ».

en: Drag to change enabled card data order.
fr: Glisser pour modifier l’ordre des données de la carte activée.

en: Enable or Disable Content Board filter.
fr: Activer ou désactiver le filtre du « Tableau des contenus ».

en: Select Metakey
fr: Sélectionner Metakey

en: Show content from
fr: Afficher le contenu à partir de

[ctx: %1$s = start date, %2$s = end date]
en:  %1$s <div class="input-divider">to</div> %2$s
fr:  %1$s <div class="input-divider">à</div> %2$s

en: Cancel
fr: Annuler

en: Change
fr: Changer

en: Add New %s
fr: Ajouter %s

en: Create %s
fr: Créer %s

en: Submit
fr: Envoyer

en: Publish Date
fr: Date de publication

en: Content Overview
fr: Aperçu du contenu

en: Column updated successfully.
fr: La colonne a bien été mise à jour.

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Custom Columns
fr: Colonnes personnalisées

en: Click the "Add New" button to create new columns.
fr: Cliquer sur le bouton « Ajouter » pour créer de nouvelles colonnes.

en: Inbuilt Columns
fr: Colonnes natives

en: Item moved to the trash. | %d items moved to the trash.
fr[0]: Élément mis a la corbeille.
fr[1]: %d éléments mis a la corbeille.

en: Item restored from the Trash. | %d items restored from the Trash.
fr[0]: Élément restauré depuis la corbeille.
fr[1]: %d éléments restaurés depuis la corbeille.

en: Customize Columns
fr: Personnaliser les colonnes

en: Enable Columns
fr: Activer les colonnes

en: Reorder Columns
fr: Réorganiser les colonnes

en: Enable or Disable Content Overview table column.
fr: Activer ou désactiver la colonne du tableau « Vue d’ensemble du contenu ».

en: Column Title
fr: Titre de la colonne

en: Add Column
fr: Ajouter une colonne

en: Drag to change enabled columns order.
fr: Glisser pour modifier l’ordre des colonnes activées.

en: Enable or Disable Content Overview filter.
fr: Activer ou désactiver le filtre de la « Vue d’ensemble du contenu ».

en: Dashboard Widgets
fr: Widgets du tableau de bord

en: Widget Options
fr: Options de Widget

en: Unpublished Content
fr: Contenu non publié

en: Notepad
fr: Bloc-notes

en: My Content Notifications
fr: Mes notifications de contenu

en: Posts at a Glance
fr: Aperçu des articles

en: This post was last updated on
fr: Cette publication a été mis à jour pour la dernière fois le

en: Sorry! You're not subscribed to any posts!
fr: Désolé ! Vous n’êtes abonné à aucune publication !

en: Post Status Widget
fr: Widget de l’état de la publication

en: The notifications module will need to be enabled for this widget to display.
fr: Le module de notification doit être activé pour que ce widget s’affiche.

en: Dashboard Note
fr: Note du tableau de bord

en: %1$s last updated on %2$s
fr: %1$s mis à jour le %2$s

en: Update Note
fr: Modification de la note

en: Debug
fr: Débogage

en: PublishPress Debug Log
fr: Journal de débogage PublishPress

en: Debug Log
fr: Journal de débogage

en: File info
fr: Info Fichier

en: Path
fr: Chemin

en: Log content
fr: Contenu du journal

en: Size
fr: Dimension

en: Created on
fr: Créé le

en: Modified on
fr: Modifié le

en: Delete file
fr: Supprimer le fichier

en: Debug data
fr: Données de débogage

en: Log File
fr: Fichier journal

en: Log file not found.
fr: Fichier journal non trouvé.

en: If you see any error or look for information regarding PublishPress, please don't hesitate to contact the support team. E-mail us:
fr: Si vous voyez une erreur ou recherchez des informations concernant PublishPress, veuillez ne pas hésiter à contacter l’équipe de support. Envoyez-nous un e-mail :

en: Click to delete the log file. Be careful, this operation can not be undone.
fr: Cliquez pour supprimer le fichier journal. Faites attention, cette opération est irréversible.

en: Action nonce not found.
fr: Nonce d’action non trouvé.

en: Invalid action nonce.
fr: Nonce d’action non valide.

en: Editorial Comments
fr: Commentaires éditoriaux

en: Choose Post Types
fr: Choisissez les types de publication

en: <p>Editorial comments help you cut down on email overload and keep the conversation close to where it matters: your content. Threaded commenting in the admin, similar to what you find at the end of a blog post, allows writers and editors to privately leave feedback and discuss what needs to be changed before publication.</p><p>Anyone with access to view the story in progress will also have the ability to comment on it. If you have notifications enabled, those following the post will receive an email every time a comment is left.</p>
fr: <p>Les commentaires éditoriaux vous aident à réduire la surcharge d’e-mails et de maintenir la conversation là où elle est importante : votre contenu. Les commentaires en ligne dans l’administration, semblables à ceux que vous trouvez à la fin d’un article de blog, permettent aux rédacteurs/rédactrices et aux éditeurs/éditrices de laisser des retours en privé et de discuter de ce qui doit être modifié avant la publication.</p><p>Toute personne ayant accès à la vue de la publication en cours aura également la possibilité de la commenter. Si vous avez activé les notifications, les personnes qui suivent la publication recevront un e-mail chaque fois qu’un commentaire sera laissé.</p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Editorial Comments Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
fr: <p><strong>Pour plus d’informations : </strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-comments/">Documentation des commentaires éditoriaux </a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress sur Github</a></p>

en: Remove
fr: Retirer

en: All Posts
fr: Toutes les publications

en: All Users
fr: Tous les comptes

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr: Résultats de recherche pour « %s »

en: Search Comments
fr: Rechercher des commentaires

en: You can add editorial comments to a post once you've saved it for the first time.
fr: Vous pouvez ajouter des commentaires éditoriaux à une publication une fois que vous l’avez enregistrée pour la première fois.

en: Add an editorial comment
fr: Ajouter un commentaire éditorial

en: Attach file
fr: Attacher un fichier

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Reply to this comment
fr: Répondre à ce commentaire

en: Reply
fr: Répondre

en: Delete
fr: Supprimer

en: said on %1$s at %2$s
fr: dit le %1$s à %2$s

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be adding editorial comments.
fr: La vérification du nonce a échoué. Veuillez vous assurer que vous êtes censé ajouter des commentaires éditoriaux.

en: Invalid comment data
fr: Données de commentaire invalides

en: Sorry, you don't have the privileges to add editorial comments. Please talk to your Administrator.
fr: Désolé, vous n’avez pas les privilèges pour ajouter des commentaires éditoriaux. Veuillez en parler à votre administrateur/administratrice.

en: Please enter a comment.
fr: Veuillez saisir un commentaire.

en: There was a problem of some sort. Try again or contact your administrator.
fr: Un problème est survenu. Essayez à nouveau ou contactez votre administrateur.

en: Nonce check failed. Please ensure you're supposed to be editing editorial comments.
fr: La vérification du nonce a échoué. Veuillez vous assurer que vous êtes censé modifier les commentaires éditoriaux.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit editorial comments. Please talk to your Administrator.
fr: Désolé, vous n’avez pas les privilèges pour modifier les commentaires éditoriaux. Veuillez en parler à votre administrateur/administratrice.

en: Sorry, you don't have the privileges to edit this editorial comment. Please talk to your Administrator.
fr: Désolé, vous n’avez pas les privilèges pour modifier ce commentaire éditorial. Veuillez en parler à votre administrateur/administratrice.

en: Sorry, you don't have the privileges to delete this editorial comment. Please talk to your Administrator.
fr: Désolé, vous n’avez pas les privilèges pour supprimer ce commentaire éditorial. Veuillez en parler à votre administrateur/administratrice.

en: Sorry, you can't delete this editorial comment because it has some replies.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas supprimer ce commentaire éditorial car il contient des réponses.

en: Comment deleted successfully.
fr: Le commentaire a bien été suppromé.

en: Enable for these post types:
fr: Activer pour ces types de publications :

en: Comment author name field:
fr: Champ du nom de l’auteur du commentaire :

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Username
fr: Identifiant

en: Display Name
fr: Nom à afficher publiquement

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom

en: User Url
fr: Url du compte

en: No editorial comments.
fr: Aucun commentaire éditorial.

en: Filter
fr: Filtrer

en: Comment
fr: Commentaire

en: Post
fr: Article

en: Submitted on
fr: Envoyé le

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: Editorial fields term added.
fr: Terme de champs éditoriaux ajouté.

en: Editorial fields term updated.
fr: Terme des champs éditoriaux mis à jour.

en: Editorial fields term doesn't exist.
fr: Le terme de champs éditoriaux n’existe pas.

en: Editorial fields term deleted.
fr: Terme de champs éditoriaux supprimé.

en: Editorial fields order updated.
fr: L’ordre des champs éditoriaux a été mis à jour.

en: Editorial fields visibility changed.
fr: La visibilité des champs éditoriaux a été modifiée.

en: <p>Keep track of important details about your content with editorial fields. This feature allows you to create as many date, text, number, etc. fields as you like, and then use them to store information like contact details or the location of an interview.</p><p>Once you’ve set your fields up, editorial fields integrates with both the calendar and the content overview. Make an editorial fields item visible to have it appear to the rest of your team. Keep it hidden to restrict the information between the writer and their editor.</p>
fr: <p>Garder une trace des détails importants concernant votre contenu grâce aux champs éditoriaux. Cette fonctionnalité vous permet de créer autant de champs de date, de texte, de numéro, etc. que vous le souhaitez, puis de les utiliser pour stocker des informations telles que des coordonnées ou l’emplacement d’une interview.</p><p>Une fois que vous avez défini vos champs, les métadonnées éditoriales s’intègrent à la fois au calendrier et à l’aperçu du contenu. Rendez visible un élément de champs éditoriaux pour qu’il apparaisse au reste de votre équipe. Gardez-le caché pour limiter les informations entre le rédacteur/rédactrice et son éditeur/éditrice.</p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Editorial Fields Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
fr: <p><strong>Pour plus d’informations : </strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/editorial-metadata/">Documentation des champs éditoriaux</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress sur Github</a></p>

en: First Draft Date
fr: Date de la première ébauche

en: When the first draft needs to be ready.
fr: Quand la première ébauche doit être prête.

en: Assignment
fr: Devoir

en: What the post needs to cover.
fr: Ce que la publication doit couvrir.

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Dropdown Select
fr: Sélection par liste déroulante

en: Location
fr: Emplacement

en: Number
fr: Nombre

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Text
fr: Texte

en: User
fr: Compte

en: Are you sure you want to delete this term? Any metadata for this term will remain but will not be visible unless this term is re-added.
fr: Confirmez-vous de vouloir supprimer ce terme ? Toutes les métadonnées de ce terme seront conservées mais ne seront pas visibles à moins que ce terme ne soit ajouté à nouveau.

[ctx: taxonomy general name]
en: Editorial Field
fr: Champ éditorial

[ctx: taxonomy singular name]
en: Editorial Field
fr: Champ éditorial

en: Search Editorial Fields
fr: Recherche de champs éditoriaux

en: Popular Editorial Fields
fr: Champs éditoriaux populaires

en: All Editorial Fields
fr: Tous les champs éditoriaux

en: Edit Editorial Fields
fr: Modifier les champs éditoriaux

en: Update Editorial Fields
fr: Mise à jour des champs éditoriaux

en: Add New Editorial Fields
fr: Ajouter de nouveaux champs éditoriaux

en: New Editorial Fields
fr: Nouveaux champs éditoriaux

en: No editorial fields available.
fr: Aucun champ éditorial disponible.

en:  <a href="%s">Add fields to get started</a>.
fr:  <a href="%s">Ajouter des champs pour démarrer</a>.

en:  Encourage your site administrator to configure your editorial workflow by adding editorial fields.
fr:  Encouragez l’administrateur/administratrice de votre site à configurer votre flux de travail éditorial en ajoutant des champs éditoriaux.

en: All options value and labels are required.
fr: Toutes les valeurs et libellés des options sont obligatoires.

en: Please enter a name for the editorial fields.
fr: Veuillez saisir un nom pour les champs éditoriaux.

en: Please enter a slug for the editorial fields.
fr: Veuillez entrer un slug pour les champs éditoriaux.

en: Name conflicts with existing term. Please choose another.
fr: Le nom entre en conflit avec un terme existant. Veuillez en choisir un autre.

en: Name already in use. Please choose another.
fr: Nom déjà utilisé. Veuillez en choisir un autre.

en: Slug already in use. Please choose another.
fr: Slug déjà utilisé. Veuillez en choisir un autre.

en: Name cannot exceed 200 characters. Please try a shorter name.
fr: Le nom ne peut pas dépasser 200 caractères. Essayez un nom plus court.

en: Please select a valid metadata type.
fr: Veuillez sélectionner un type de métadonnées valide.

en: Error adding term.
fr: Erreur en ajoutant le terme.

en: Please enter a name for the editorial fields
fr: Veuillez saisir un nom pour les champs éditoriaux

en: Please enter a valid, non-numeric name for the editorial fields.
fr: Veuillez entrer un nom valide et non numérique pour les champs éditoriaux.

en: Metadata name conflicts with existing term. Please choose another.
fr: Le nom des métadonnées entre en conflit avec un terme existant. Veuillez en choisir un autre.

en: Name conflicts with slug for another term. Please choose something else.
fr: Le nom est en conflit avec le slug d’un autre terme. Veuillez choisir un autre terme.

en: Error updating term.
fr: Erreur de mise à jour du terme.

en: Terms not set.
fr: Les conditions ne sont pas définies.

en: Error deleting term.
fr: Erreur de suppression du terme.

en: Register editorial fields for these post types:
fr: Enregistrer les champs éditoriaux pour ces types de publication :

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: This editorial fields type is not yet supported.
fr: Ce type de champs éditoriaux n’est pas encore pris en charge.

en: Not set
fr: Non défini

en: View &#8220;%s&#8221; on Google Maps
fr: Voir &#8220;%s&#8221; sur Google Maps

en: -- Select %s --
fr: -- Sélectionner %s --

en: -- Select a user --
fr: -- Sélectionner un utilisateur/utilisatrice --

en: Name
fr: Nom

en: Field Type
fr: Type de champ

en: No editorial fields found.
fr: Aucun champ éditorial trouvé.

en: The name is for labeling the editorial fields.
fr: Le nom sert à labelliser le champs éditoriaux.

en: Slug
fr: Identifiant

en: The slug cannot be changed once the term has been created.
fr: Le slug ne peut pas être modifié une fois que le terme a été créé.

en: The description can be used to communicate with your team about what the field is for.
fr: La description peut être utilisée pour communiquer avec votre équipe sur le but du champ.

en: The field type cannot be changed once created.
fr: Le type de champ ne peut pas être modifié une fois créé.

en: User role
fr: Rôle du compte

en: Select roles...
fr: Sélectionner les rôles…

en: Filter the list of users in the editorial meta to users in the selected roles.
fr: Filtrer la liste des utilisateur·ice·s dans la méta éditoriale des utilisateur·ice·s dans les rôles sélectionnés.

en: Select Type
fr: Sélectionner le type

en: Single Select
fr: Sélection simple

en: Multiple Select
fr: Sélection multiple

en: Indicate the select type.
fr: Indiquez le type de sélection.

en: Dropdown Option
fr: Option de la liste déroulante

en: Enter the dropdown option value and label. You can move options to change their order.
fr: Saisir la valeur et le libellé de l’option de la liste déroulante. Vous pouvez déplacer les options pour modifier leur ordre.

en: Meta Value
fr: Valeur de méta

en: Display Label
fr: Afficher le libellé

en: Default option
fr: Option par défaut

en: Add Another Option
fr: Ajouter une autre option

en: Show on Content Calendar and Overview form
fr: Afficher sur le formulaire du « Calendrier des contenus » et de la « Vue d’ensemble du contenu »

en: If enabled, this field will be available when adding new posts on the Content Calendar and Overview screen.
fr: Si cette option est activée, ce champ sera disponible lors de l’ajout de nouvelles publications sur l’écran du « Calendrier des contenus » et de la « Vue d’ensemble du contenu ».

en: Add to post types
fr: Ajouter aux types de publication

en: This field will be available for these post types.
fr: Ce champ sera disponible pour ces types de publication.

en: Show on Post Types screen
fr: Afficher dans l’écran « Types de publication »

en: This field will be viewable on the overview screens for these post types.
fr: Ce champ sera visible sur les écrans d’aperçu de ces types de publication.

en: Update Editorial fields term
fr: Mise à jour du terme des champs éditoriaux

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
fr: Le « slug » est la version du nom adaptée à l’URL. Il est généralement tout en minuscules et ne contient que des lettres, des chiffres et des traits d’union.

en: The description can be used to communicate with your team about what the metadata is for.
fr: La description peut être utilisée pour communiquer avec votre équipe sur le but des métadonnées.

en: Indicate the type of editorial fields.
fr: Indiquer le type de champs éditoriaux.

en: Add New Editorial fields term
fr: Ajouter un nouveau terme de champs éditoriaux

en: Edit Flow should not be used alongside PublishPress Planner. If you want to use PublishPress Planner, please complete Edit Flow data migration and then deactivate Edit Flow.
fr: Edit Flow ne doit pas être utilisé en même temps que PublishPress Planner. Si vous souhaitez utiliser PublishPress Planner, terminer d’abord la migration des données d’Edit Flow, puis désactiver Edit Flow.

en: Advanced Notifications
fr: Notifications avancées

en: Duplicated notification threshold:
fr: Seuil de notification dupliquée :

en: Default notification channels:
fr: Canaux de notifiation par défaut :

en: Existing Post is updated
fr: La publication existante est mise à jour

en: New Post is created in Draft status
fr: La nouvelle publication est créée dans l’état « Brouillon »

en: New Post is Published
fr: La nouvelle publication est publiée

en: Notify on editorial comments
fr: Notifier des commentaires éditoriaux

en: This will prevent too many notifications being sent for the same or similar events. Set this to a higher number if you are receiving duplicate emails.
fr: Cela permet d’éviter l’envoi d’un trop grand nombre de notifications pour des événements identiques ou similaires. Définissez un nombre plus élevé si vous recevez des e-mails en double.

en: Editorial Notifications
fr: Notifications éditoriales

en: Choose the channels where each workflow will send notifications to:
fr: Choisissez les canaux vers lesquels chaque flux de travail enverra des notifications :

en: Muted
fr: Muet

en: Workflows
fr: Flux de travail

en: Channels
fr: Canaux

en: Notifications Log
fr: Journal des notifications

en: Workflow Settings
fr: Réglages du flux de travail

en: Help
fr: Aide

en: For which content?
fr: Pour quel contenu ?

en: What to say?
fr: Que dire ?

en: Select at least one option for each section.
fr: Sélectionnez au moins une option pour chaque section.

en: You can add dynamic information to the Subject or Body text using the following shortcodes:
fr: Vous pouvez ajouter des informations dynamiques à l’objet ou au corps du texte en utilisant les codes courts suivants :

en: Editorial Comment
fr: Commentaire éditorial

en: User making changes or comments
fr: Utilisateur/utilisatrice apportant des modifications ou des commentaires

en: Workflow
fr: Flux de travail

en: Receiver
fr: Destinataire

en: shortcode
fr: code court

en: field
fr: champ

en: On each shortcode, you can select one or more fields. If more than one, they will be displayed separated by ", ".
fr: Sur chaque code court, vous pouvez sélectionner un ou plusieurs champs. S’il y en a plusieurs, ils seront affichés séparés par des « , ».

en: Available fields
fr: Champs disponibles

en: Meta fields
fr: Champs métas

en: Click here to read more about shortcode options...
fr: Cliquez ici pour en savoir plus sur les options des codes courts…

en: Features
fr: Fonctionnalitées

en: Feel free to select only the features you need.
fr: N’hésitez pas à ne sélectionner que les fonctionnalités dont vous avez besoin.

en: Enabled features
fr: Fonctionnalitées activées

en: Invalid receiver for the notification
fr: Destinataire invalide pour la notification

en: Invalid channel for the notification
fr: Canal invalide pour la notification

en: Notification log not found
fr: Journal de notification non trouvé

en: The parent log was deleted or probably rescheduled
fr: Le journal parent a été supprimé ou probablement reprogrammé

en: Workflow: %s
fr: Fluxe de travail : %s

en: User: %s (%d)
fr: Compte : %s (%d)

en: Post type: %s
fr: Type de publication : %s

en: Post ID: %d
fr: ID de la publication : %d

en: Blog ID: %d
fr: ID du blog : %d

en: Scheduled for %d receivers. Click here to display them.
fr: Planifié pour %d destinataires. Cliquez ici pour les afficher.

en:  Scheduled, but late
fr:  Planifié, mais en retard

en:  Scheduled
fr:  Planifié

en: Error
fr: Erreur

en: The notification was set as "Scheduled" but the cron task is not found
fr: La notification a été définie comme « Planifiée » mais la tâche cron est introuvable

en: Sent
fr: Envoyé

en: Skipped
fr: Ignoré

en: asynchronous
fr: asynchrone

en: synchronous
fr: synchrone

en: Reschedule
fr: Replanifier

en: Blog:
fr: Blog :

en: Delete All
fr: Tout supprimer

en: All
fr: Tous

en: Success
fr: Succès

en: All events
fr: Tous les évènements

en: All channels
fr: Tous les canaux

en: From date
fr: À partir du

en: To date
fr: À ce jour

en: All Receivers
fr: Tous les destinataires

en: All Workflows
fr: Tous les flux de travail

en: All Actions
fr: Toutes les actions

en: All Channels
fr: Tous les canaux

en: All Statuses
fr: Tous les états

en: %s notification found. | %s notifications found.
fr[0]: %s notification trouvée.
fr[1]: %s notifications trouvées.

en: No notifications found.
fr: Aucune notification trouvée.

en: This notification is very similar to another one sent less than %d minutes ago for the same receiver
fr: Cette notification est très similaire à une autre envoyée il y a moins de %d minutes pour le même destinataire

en: Subject:
fr: Objet :

en: Content:
fr: Contenu :

en: This is a preview of the scheduled message. The content can still change until the notification is sent.
fr: Ceci est un aperçu du message programmé. Le contenu peut encore être modifié jusqu’à l’envoi de la notification.

en: <p>Notifications ensure you keep up to date with progress your most important content. Users can be subscribed to notifications on a post one by one or by selecting roles.</p><p>When enabled, notifications can be sent when a post changes status or an editorial comment is left by a writer or an editor.</p>
fr: <p>Les notifications vous permettent de rester informé de l’évolution de vos contenus les plus importants. Les utilisateurs/utilisatrices peuvent s’abonner aux notifications sur une publication, individuellement ou en sélectionnant des rôles.</p><p>Lorsqu’elles sont activées, des notifications peuvent être envoyées chaque fois qu’une publication change d’état ou qu’un commentaire éditorial est laissé par un rédacteur/redactrice ainsi qu’un éditeur/éditrice.</p>

en: <p><strong>For more information:</strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Notifications Documentation</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress on Github</a></p>
fr: <p><strong>Pour plus d’informations : </strong></p><p><a href="https://publishpress.com/features/notifications/">Documentation des notifications</a></p><p><a href="https://github.com/ostraining/PublishPress">PublishPress sur Github</a></p>

en: Notify User
fr: Utilisateur/utilisatrice de notification

en: Notify Users
fr: Utilisateurs/utilisatrices de notification

en: Notify Role
fr: Notification de rôle

en: Notify Roles
fr: Notifications des rôles

en: Notification Group
fr: Groupe de notifications

en: Notification Groups
fr: Groupes de notifications

en: Notify Email
fr: E-mail de notification

en: Notify Emails
fr: E-mails de notification

en: Click to stop being notified on updates for this post
fr: Cliquez pour ne plus être informé des mises à jour de ce contenu

en: Stop notifying me
fr: Arrêtez de me notifier

en: Click to start being notified on updates for this post
fr: Cliquez pour être informé des mises à jour de ce contenu

en: Notify me
fr: Notifiez-moi

en: Enter users, roles, or email addresses that should receive notifications for this post.
fr: Saisir les utilisateurs/utilisatrices, les rôles ou les e-mails qui doivent recevoir des notifications pour cette publication.

en: Show active notifications
fr: Afficher les notifications actives

en: This won't have any effect unless you have at least one workflow targeting the "Users who selected "Notify me" for the content" option.
fr: Cela n’aura aucun effet si vous n’avez pas au moins un flux de travail ciblant l’option « Utilisateurs/utilisatrices ayant sélectionné “Me notifier” pour le contenu ».

en: Active Notifications
fr: Notifications actives

en: Workflow has users enrolled
fr: Le flux de travail a des utilisateurs/utilisatrices inscrits

en: No active notifications found for this %s.
fr: Aucune notification active n’a été trouvée pour ce %s.

en: You are receiving this email because you are subscribed to "%s".
fr: Vous recevez cet e-mail parce que vous êtes abonné à « %s ».

en: This email was sent %s.
fr: Cet e-mail à été envoyé %s.

en: Show the "Notify me" and "Stop notifying me" links for these post types:
fr: Affichez les liens « Me notifier » et « Arrêtez de me notifier » pour ces types de publication :

en: Email from:
fr: E-mail de l’expéditeur :

en: Always notify the author of the content:
fr: Prévenez toujours l’auteur/autrice du contenu :

en: Always notify users who have edited the content:
fr: Prévenez toujours les utilisateurs/utilisatrices qui ont modifié le contenu :

en: Blacklisted taxonomies for Notifications
fr: Taxonomies en liste noire pour les notifications

en: Add a list of taxonomy-slugs separated by comma that should not be loaded by the Taxonomy content filter when adding a new Notification Workflow.
fr: Ajoutez une liste de slugs de taxonomie séparés par des virgules qui ne doivent pas être chargés par le filtre de contenu de taxonomie lors de l’ajout d’un nouveau flux de notification.

en: WordPress Scheduler
fr: Planificateur WordPress

en: [%1$s] New %2$s Created: "%3$s"
fr: [%1$s] Nouveau %2$s créé : « %3$s »

en: A new %1$s (#%2$s "%3$s" ) was created by %4$s %5$s
fr: Un nouveau %1$s (#%2$s "%3$s") a été créé par %4$s %5$s

en: [%1$s] %2$s Trashed: "%3$s"
fr: [%1$s] %2$s mis à la corbeille : « %3$s »

en: %1$s #%2$s "%3$s" was moved to the trash by %4$s %5$s
fr: %1$s #%2$s « %3$s » a été mis à la corbeille par %4$s %5$s

en: [%1$s] %2$s Restored (from Trash ): "%3$s"
fr: [%1$s] %2$s Restauré de la corbeille : « %3$s »

en: %1$s #%2$s "%3$s" was restored from trash by %4$s %5$s
fr: %1$s #%2$s « %3$s » a été restauré de la corbeille par %4$s %5$s

en: [%1$s] %2$s Published: "%3$s"
fr: [%1$s] %2$s publié : « %3$s »

en: %1$s #%2$s "%3$s" was published by %4$s %5$s
fr: %1$s #%2$s « %3$s » a été publié par %4$s %5$s

en: [%1$s] %2$s Unpublished: "%3$s"
fr: [%1$s] %2$s non publié : « %3$s »

en: %1$s #%2$s "%3$s" was unpublished by %4$s %5$s
fr: %1$s #%2$s « %3$s » a été dépublié par %4$s %5$s

en: [%1$s] %2$s Status Changed for "%3$s"
fr: [%1$s] %2$s état modifié pour « %3$s »

en: Status was changed for %1$s #%2$s "%3$s" by %4$s %5$s
fr: L’état a été changé pour %1$s #%2$s « %3$s » par %4$s %5$s

en: This action was taken on %1$s at %2$s %3$s
fr: Cette action a été effectuée le %1$s à %2$s %3$s

en: %1$s => %2$s
fr: %1$s => %2$s

en: == %s Details ==
fr: == %s Détails ==

en: Title: %s
fr: Titre : %s

en: Author: %1$s (%2$s )
fr: Auteur/Autrice : %1$s (%2$s)

en: == Actions ==
fr: == Actions ==

en: Add editorial comment: %s
fr: Ajouter un commentaire éditorial : %s

en: Edit: %s
fr: Modifier : %s

en: View: %s
fr: Voir : %s

en: [%1$s] New Editorial Comment: "%2$s"
fr: [%1$s] Nouveau commentaire éditorial : « %2$s »

en: A new editorial comment was added to %3$s #%1$s "%2$s"
fr: Un nouveau commentaire éditorial a été ajouté à %3$s #%1$s « %2$s »

en: %1$s (%2$s ) said on %3$s at %4$s:
fr: %1$s (%2$s) a dit le %3$s à %4$s :

en: Reply: %s
fr: Réponse : %s

en: You can see all editorial comments on this %s here:
fr: Vous pouvez voir ici tous les commentaires éditoriaux sur cette %s :

en: Reviews
fr: Avis

en: settings
fr: réglages

en: PublishPress Settings
fr: Réglages de PublishPress

en: Settings
fr: Réglages

en: If you like %s please leave us a %s rating. Thank you!
fr: Si vous appréciez %s, veuillez nous laisser une note de %s. Merci !

en: There are no PublishPress modules registered
fr: Il n’y a aucun module PublishPress enregistré

en: Disabled because add_post_type_support('%1$s', '%2$s') is included in a loaded file.
fr: Désactivé car add_post_type_support (’%1$s’, ’%2$s’) est inclus dans un fichier chargé.

en: Cheatin&#8217; uh?
fr: Une mauvaise manipulation ?

en: About
fr: À propos

en: The Events Calendar Integration
fr: L’intégration de The Events Calendar

en: Integrate with the The Events Calendar plugin
fr: Intégration avec l’extension The Events Calendar

en: Planner
fr: Planificateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Please correct your form errors below and try again.
fr: Veuillez corriger vos erreurs de formulaire ci-dessous et réessayer.

en: You do not have necessary permissions to complete this action.
fr: Vous n’avez pas les droits necessaires pour compléter cette action.

en: Post does not exist
fr: La publication n’existe pas

en: Add New Notification
fr: Ajouter une nouvelle notification

en: Edit Notification
fr: Modifier la notification

en: Search Notifications
fr: Rechercher des notifications

en: No notification found
fr: Aucune notification trouvée

en: PublishPress Planner tried to load multiple times. Please, deactivate and remove other instances of PublishPress, specially if you are using PublishPress Pro.
fr: PublishPress Planner a essayé de se charger plusieurs fois. Veuillez désactiver et supprimer les autres instances de PublishPress, surtout si vous utilisez PublishPress Pro.

en: Warning
fr: Avertissement

en: Please enter a comment
fr: Veuillez saisir un commentaire

en: Sending content...
fr: Envoi du contenu...

en: This comment can't be deleted because it has one or more replies. Before deleting it make sure to delete all the replies first.
fr: Ce commentaire ne peut pas être supprimé car il contient une ou plusieurs réponses. Avant de le supprimer, assurez-vous d’abord de supprimer toutes les réponses.

en: Are you sure you want to delete this comment?
fr: Confirmez-vous de vouloir supprimer ce commentaire ?

en: for
fr: pour

en: by
fr: par
